Healthy Math

I just got back from the grocery store on this beautiful Saturday morning. Mike and I eat in 85% of the week, so my the time Saturday comes around, our supply is running low to say the least!

The Arvada Farmers Market started up for the season (YAY!) and knowing I’d be heading there, I refrained from buying a ton of greenery. Our farmers market has a local farm stand that allows you to fill a whole bag of veggie goodies, for $10!!!!!!! Like a kid on Christmas!

Hearty grocery Bill!

Hearty grocery Bill!

So, that being said, I went, I shopped (not buying my usual veggie stash) and walked out having spent a cool $144!

Holy cow!!!!! (And I don’t eat meat!)

Grocery Goodies

Grocery Goodies

Driving home though, I started doing the math….the whole trip spurred from us debating whether or not to go to Panera and just grab breakfast. Well, a healthy breakfast sandwich there, plus coffee, for two is about $18.

Here’s how my bill compares, just considering the breakfast items I used this morning:

Organic brown eggs (a dozen): $3.29

A bunch of organic kale: $.98

Organic tortillas: $1.99

Tofurkey Sausage: $4.49

Total: $10.75

And I only used 3 eggs, 2 pieces of kale, 1/3 of the sausage, and 2 tortillas. So we have enough for another 4-5 breakfasts!!!!! We also paired our meal with purple grapes & watermelon (around $6 for 2 watermelons and a bunch of grapes).

Happy Breakfast

Happy Breakfast

Healthy isn’t expensive, it just takes time. And it’s time well spent!

Happy Breakfast!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s